2003-06-06 12:05 UTC

Nový Malín (okr. Šumperk)

tornádo

F0

5 - 6 min

Zpět

Tornádo nad Novým Malínem

Tornádo nad Novým Malínem (okres Šumperk, viz mapa) je nejen letošním prvním potvrzeným tornádem nad naším územím, ale patrně vejde do naší historie jako zatím nejrozsáhleji dokumentované jak fotograficky, tak na video. Přestože se podle předběžných zpráv jedná o poměrně slabý jev (z hlediska intenzity vyjádřené Fujitovou stupnicí F0), je velmi zajímavé svým vzhledem.

Jako první nás e-mailem informovali o výskytu tornáda pánové Ing. Jan Vaníček a Pavel Klásek:

Vážený pane doktore,

dnes po 14:00 jsem pozoroval úkaz, o kterém si myslím, že se jednalo o tornádo.
Celý jev začal přibližně ve 14:05, kdy se z okraje celkem nijak rozvinutého a nevýznamného bouřkového mraku vysunul jakoby "vlající hadr".-), ze kterého začal pomalu vystupovat známý "chobot". Než jsem našel alespoň webkameru, chobot se prodloužil. Zda dosáhl až k povrchu Země netuším, jeho konec byl schován za protějším kopcem. Chobot se postupně prodlužoval a "pokládal" do horizontální polohy (celkovou délku chobotu si netroufnu odhadnout) a asi po 5 minutách celý jev zanikl.

A teď kde to bylo. Celý jev jsem pozoroval v obci Petrov nad Desnou, okres Šumperk (souřadnice cca 17.028 v.š. a 50.004 s.d.) ve vzdálenosti asi 2,5 až 3 km (nebyl slyšet žádný zvuk) jižně. Odhaduji, že tornádo vystoupilo z mraku asi někde nad obcí Nový Malín. Začátek jevu v cca 14:05, konec v 14:11 přesně.

Snažil jsem se tornádo vyfotografovat již zmíněnou webkamerou, ale výsledek je dost žalostný, skutečnost byla mnohem strašidelnější. Přesto si dovoluji poslat Vám pořízené snímky. Čísla obrázků odpovídají pořadí jejich pořízení.

Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem

Ing. Jan Vaníček

  
© 2003 Jan Vaníček

(pozn. Setvák: jde vůbec o první snímek tornáda v ČR, pořízený webkamerou)

Zdravím Vás srdečně a hlásím, tak jako možná i spousta jiných pozorovatelů, tornádo z blízkosti Šumperku na severní Moravě. Pozoroval jsem ho krátce po 14. hodině - spatřil jsem trombu při jízdě automobilem asi 3 km před Šumperkem směrem od Jeseníku. Okamžitě jsem zastavil a vybaven kamerou, pořídil jsem záběry, vč. časové dokumentace. Myslím, že nemá v tuto chvíli cenu líčit zážitky, jsem ochoten celý průběh úkazu (asi 5 minut) Vám poskytnout na VHS kazetě, pokud budete mít zájem. Samozřejmě i bližší informace o místě pozorování a o podrobnostech, které možná nebudou na kazetě viditelné (ještě jsem jí nepřehrával)

S pozdravem
Pavel Klásek

  
© 2003 Pavel Klásek

Výběr nejzajímavějších momentů z videa (statické snímky s komentářem) a zkrácenou verzi videa od stejného autora. Celé video je příliš velké, než abychom ho mohli dát v původní podobě na naše www stránky. Proto níže naleznete jednak nejzajímavější momentky s komentářem, jednak zkrácenou verzi videa. Snad již není nutné upozorňovat, že video nám bylo poskytnuto pro nekomerční využití a že jakékoliv další využití (časopisy, televize) je nutné konzultovat s autorem záznamu.

        
V této fázi vývoje mělo tornádo (resp. jeho kondenzační chobot) hladký vzhled. Na detailním posledním obrázku je velmi zajímavá jeho "dvojitá" struktura - štíhlá spodní část jakoby vybíhala z rozměrnějšího vnějšího "pláště". To je nejspíš důsledkem různě vlhkého vzduchu nasávaného tornádem v různých hladinách.

       
Na těchto čtyřech snímcích již tornádo ztrácí svůj hladký vzhled, což většinou předchází zeslábnutí či rozpadu tornáda. Povrch kondenzačního chobotu začíná mít nepravidelnou strukturu, jeho konec se protahuje do útvaru, připomínajícího "lano".

  
V angličtině se tomuto stádiu říká "rope stage". "Rope" v angličtině znamená provaz, lano, ale též laso. Od čeho je název stádia odvozen, není možné jednoznačně říct - kromě toho, že tornádo skutečně v této fázi připomíná lodní lano, tak na obloze občas vykonává pohyby, připomínající kroužení lasa. V tomto případě se spíše mírně vlnilo... Všimněte si též na obrázku vpravo světlejší "čáry" uprostřed chobotu tornáda - svědčí to o tom, že chobot je "dutý" (resp. že vodní pára je zkondenzovaná na jeho vnějším plášti).

 
Finální stádium tornáda - chobot se táhne přes oblohu téměř horizontálně, směrem ke konci slábne, až se zcela ztrácí. I v této fázi však tornáda mohou "natropit neplechu" - i když škody již nebývají zdaleka tak význačné, jako během hlavní vývojové fáze.

Zde si můžete prohlédnout či stáhnout část videozáznamu ve formátu MPEG-1 (velikost cca 20 MB)

Mezi další zajímavosti tohoto tornáda patří též to, že jej též natočil doposud nejmladší autor, desetiletý Tomáš Oulehla z Nového Malína, jehož záběry odvysílala Česká televize 7.6.2003 - autorovi gratulujeme!Kromě zde doposud zmíněných zpráv se nám ozvalo několik dalších pozorovatelů tornáda a autorů foto-videodokumentace - poskytnou-li nám své záběry, rádi je zde zveřejníme.

A zatím na závěr přinášíme opravdu nádherný snímek tornáda, pořízený Petrem Kučerou (zaslaný Ondřejem Klusákem)...


© 2003 Petr Kučera

Mapové podklady použité na této stránce jsou založeny na mapáchGeoBáze ®, Prohlížeč Professional, společnosti Geodézie ČS, a.s.


Zpracoval: Martin Setvák, ČHMÚ