2005-05-20 12:00 UTC

Břežany (okr. Rakovník)

výrazná tromba

8 min

Zpět

Tromba na Kralovicku

V sobotu dne 20.8. byla kolem 14 hod SELČ pozorována a vyfotografována dvěma nezávislými svědky tromba východně až severovýchodně od Kralovic, okres Plzeň-sever. Dle svědectví pana Pohanky pozorujícího z Kralovic jev trval asi 8 minut. Po rozpadu tromby se ve 14:25 SELČ krátce vytvořila další, méně výrazná. Z několika pořízených snímků zveřejňujeme zřetelnější záběr paní Vondráčkové, která jev pozorovala z druhé strany z obce Krakovec. Podle radarových dat se v tomto prostoru teprve tvořila bouřková oblačnost. Na detailnějším snímku je vidět, že odrazy přicházejí z výšky maximálně 5-6 km. Během následujících 10 minut se oblak podle radarových odrazů vyvinul do výšky 8-9 km.

Kontakt se zemí jsme prověřovali u místních úřadů a pozorovatelky z klimatologické stanice v Kralovicích. Dosud jsme nezískali informaci o žádných škodách ani další svědectví. Uvádíme popis pozorování pan Pohanky s rodinou a paní Vondráčkové, kterým tímto děkujeme za poskytnuté informace a obrázky:

Dne 20.08.2005 ve 14:00 hodin jsem při cestě automobilem společně s rodinou zpozoroval tornádo viditelné východním směrem od obce Kralovice. Jak dlouho tornádo již existovalo nevím. K naší obci (Kralovice okr. Plzeň-sever) se z východu (možná SV) blížil velký bouřkový mrak. Na jihu a JZ bylo stále jasno a svítilo slunce. Teplotu vzduchu odhaduji na 30°C, bylo téměř bezvětří. Vzdálenost mraku mohla být cca 10 km - to však pouze odhaduji, protože horizont mi zakrývaly domy. Chobot v době pozorování nedosahoval až k zemi, ale byl značně dlouhý. Zda se země před naším pozorováním dotkl, nevím. Námi pozorované tornádo odpovídá přibližně tornádu na snímcích z 15.07.2005 pořízených u Dobrušky (viz Vaše stránky se snímky tornád).

Ihned po zahlédnutí jevu jsme vyrazili domů pro fotoaparát, ale ve 14:08 hodin se mi podařilo vyfotografovat jen zbytek trombu po jeho rozpadu. Rozpad byl velice rychlý - odhaduji jej na 5-10 sekund. V době, kdy jsem vysedal z auta bylo ještě stále dobře viditelné (jen kratší), než jsem otevřel fotoaparát, došlo k zániku.

Bouřkový mrak však stále nabíral na velikosti a tak jsem s manželkou vyrazili na "lov" dalších případných tornád. Kolem 14:25 hodin se nám podařilo zahlédnout vznik nového trombu, ten však zdaleka nedosáhl velikosti předchozího jevu. Chobot sice nabíral poměrně rychle na velikosti, ale po několika desítkách sekund se rozpadl, aniž by se dotkl země.

Čekal jsem na nějaké zprávy v televizi či tisku, protože k jevu došlo v době, kdy byly ulice plné lidí. Vzhledem k tomu, že jsem nenašel žádné zprávy ani snímky, posílám svoje fotografie. Jak jsem již uvedl, první z tornád se mi nepodařilo zachytit včas v době jeho plné síly.

Souhrn informací:

Datum a čas pozorování: 20.08.2005

Místo pozorování: V-SV cca 5-10 km od obce Kralovic , okr. Plzeň-sever

Délka pozorování: cca 8 minut

Odhadovaná velkost tornáda: od spodního okraje mraku cca 100 m nad zem (dotyk se zemí nebyl pozorován), ale není vyloučen

Svědci:

Pohanka Čestmír st. (61 let)
Pohanka Čestmír ml. (39 let)
Pohanková Martina st. (38 let)
Pohanková Martina ml. (18 let)
Pohanková Kateřina (15 let)

v sobotu jsme viděli z obce Krakovec (Rakovnicko) tento přírodní úkaz a dohadovali jsme se, zda to mohlo být malé tornádo. Fotografie je bohužel jen z mobilního telefonu, datum a čas odpovídá. Kornout v jedné chvíli zesílil, později směrem od země začal mizet (zkracovat).

Jelikož jsem se náhodně dočetla na vašem webu, že o případné informace stojíte, tak vám snímek zasílám.

S pozdravem
Renata Vondráčková

Mapové podklady použité na této stránce jsou založeny na mapách GeoBáze ®, Prohlížeč Standard, společnosti Geodézie ČS, a.s.


Zpracoval: Jan Sulan, ČHMÚ