2014-03-23 17:30 UTC
Chrást (okr. Plzeň - město)
Tromba u Chrástu u Plzně
Meteorologická situace
V neděli 23. 3. přešla přes naše území studená fronta provázená deštěm přecházejícím ve vyšších polohách ve sněžení. Po celý den bylo zataženo, za frontou pronikal chladný a vlhký vzduch, podle sondáže z 18 UTC z německé stanice Kummersbruck touto dobou už labilní do výšky minimálně 3 km. Mezi 16. - 17. hodinou UTC se severozápadně od Plzně formovalo oblačné pásmo se zvýšenou radarovou odrazivostí orientované k severu a postupující velmi zvolna k východu. Poloha pásma zhruba odpovídá rozhraní mezi silnějším severním a slabším severozápadním větrem, které se na modelových analýzách dalo rozlišit i v hladinách 925 a 850 hPa. Teoreticky se toto rozhraní mohlo stát zdrojem vorticity.
Analýza tlakového pole a pole větru 23.3.2014 v 17 UTC
Celkovou situaci v 17.30 UTC zároveň dokumentuje připojený radarový snímek (červený křížek odpovída poloze Plzně):
©2014 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Většinou jsou tromby a tornáda spojovány s bouřkovou oblačností, ale není to nezbytná podmínka. Důležité je, aby byly podmínky pro vývoj kupovité oblačnosti a zdroj víření. Tím může být rotující část bouřkového oblaku nebo střet dvou různých proudů vzduchu – protiproudů nebo jednoho rychlejšího a sousedního významně pomalejšího proudu.
Taková situace patrně 23.3. nastala v pásu severně od Plzně až zhruba ke Krušným horám. Po poledni přešla studená fronta, za kterou v chladném vzduchu byly podmínky pro vývoj kupovité oblačnosti do výšky zhruba 3 km. Silnější severní proudění zaznamenané vpodvečer např. na Milešovce nebo Ruzyni přecházelo do výrazně slabšího severního až severozápadního větru nejen při zemi, ale i ve vrstvě do cca 1 km. Právě v této přechodové zóně se vyvíjela kupovitá oblačnost provázená spojitým pásem přeháněk a v Chrástu tedy i trombou. Nevylučujeme, že tromb se mohlo objevit dále na sever i více.
Schéma vzniku tzv. "cold core funnel" na linii konvergence bez zjevných bouřkových projevů
Pozorování
Pozorování tromby zdokumentované třemi snímky oznámila na pobočku ČHMÚ Plzeň paní Kristýna Červenková. Jev byl pozorován od domku na severní periferii Chrástu u Plzně severozápadním směrem ze vzdálenosti asi 1 km v době trvání zhruba 10 minut. Tromba se podle svědkyně vytvořila nad polem nedaleko řeky Berounky. Ve výhledu na spodní část bránila řada blízkých stromů. Vzhledem k výskytu v nedělní podvečer za celkově nepříznivého počasí nejsou známi další svědkové, kteří by případně potvrdili kontakt se zemí.
Bližší lokalizace místa pozorováni a směru výskytu tromby:
Vzhledem k tomu, že se nepodařilo prokázat kontakt víru se zemí, je zařazen do kategorie jevů jako tromba.
Zpracovali: RNDr. Jan Sulan, ČHMÚ & Tomáš Prouza, AMS - o.s.