2018-07-11 16:55 UTC
Chrášťany (okr. Rakovník)
Výrazná tromba u Chrášťan
Ve středu 11. července 2018 krátce před 19:00 SELČ byla pozorována velmi výrazná tromba v blízkosti Rakovníka. Díky údajům, které nám následně poskytnulo několik pozorovatelů, byla přibližná poloha tromby lokalizována 1,5 km SV od obce Chrášťany (GPS souřanice 50.1521561N, 13.6873086E) , tedy přibližně 6 km SSZ od Rakovníka. V dopoledních hodinách 12. července se do oblasti vydal jeden z členů Amatérské meterologické společnosti, Luboš Tuháček, který vyslechl několik obyvatel okolních obcí. Podle jejich vyjádření byla doba trvání jevu odhadnuta na cca 15 minut mezi vznikem a rozpadem oblačného trychtýře (mezi 18:52 a 19:05 SELČ)
Vzhledem k tomu, že nikdo z oslovených svědků nepotvrdil kontakt víru se zemským povrchem, stejně jako ho vylučuje dostupná foto i videodokumentace, je tento jev klasifikován jako výrazná tromba.
Známé pozice pozorovatelů vůči předpokládané poloze tromby nad zemským povrchem zobrazuje následující mapka. Pozici tromby bylo možno určit díky přesnému uvedení polohy pozorovatelů a určení směru výskytu jevu (protínáním směrů).
Přehledová mapka pozorovacích stanovišť a lokalizace tromby
© Seznam.cz, a.s.
Meteorologická situace
Tromba se vytvořila v týlu bouřkové oblačnosti, která byla již ve fázi rozpadu, tj. převládajících sestupných proudů. Potvrzují to jak radarové snímky s vrcholem vývoje těsně před 19. hodinou LČ, tak výpověď pana Vaníčka (výskyt jevu krátce po bouřce s prudkým deštěm). Bouřka se vyvinula na levém okraji oblačného komplexu postupujícího ze severního Plzeňska zvolna k východu. Před tímto shlukem převážně přeháňkové oblačnosti proudil při zemi slabý jihozápadní vítr, za ním převážně slabý severozápadní vítr. Kupovitá oblačnost se toho dne vyvíjela v relativně sušší a chladnější vzduchové hmotě, labilní zhruba do výšky kolem 4 km. Tuto hranici překonalo během dne jen několik bouřek vyskytujících se na západě Čech. Ve vrstvě do 4 km převažovalo odpoledne západní až jihozápadní proudění, které se ovšem právě v podvečerních hodinách začalo stáčet na severozápadní. Podle windprofileru v Doksanech v inkriminovanou dobu vál severozápadní vítr ve vrstvě spodních 2 km, nad touto hladinou jihozápadní až západní. Příčinou vzniku tromby tak mohla být interakce sestupného proudu s prostředím s různými směry větru. Podle radarových snímků sahala bouřková oblačnost do výšek 5-6 km.
© 2018 Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org, Vaisala Oyj
Radarový snímek z 11.7.2018 19:00 SELČ (červený křížek označuje Rakovník)
© 2018 Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org, Vaisala Oyj
Radarový snímek z 11.7.2018 19:00 SELČ - detailní pohled
Pozorování
První z pozorovatelek tromby byla V. Jelínková, která zachytila trombu ze silnice I/6 u autobusové zastávky Nesuchyně, rozcestí. Pohled směřuje přibližně k JJV a zachycuje jev v maximální fázi jeho vývoje.
Dalším, kdo jev zachytil, byla M. Maierová přímo v obci Chrášťany. Tromba od ní byla vzdálena přibližně 1500 metrů VSV směrem. I v tomto případě se jedná o snímky postihující největší rozsah oblačného víru. Zároveň natočila i videozáznam.
Třetím pozorovatelem byl pan P. Vaníček. Nacházel se jižně od tromby na severním okraji obce Olešná. Ke snímkům doplnil i svědeckou výpověď: "Oblačnost se ve víru točila proti směru hodinových ručiček (tj. cyklonálně), žádné zdvihání prachu pod vírem jsem nepozoroval, jev se vyskytl krátce po bouřce s prudkým deštěm".
Dále nám fotografické snímky i krátké video poskytla J. Štolcová z obce Hředle, od tromby již poněkud vzdálenější.
Snímek A. Peškové byl pořízen na silnicei spojující obce Zderaz a Kolešovice krátce po 19. hodině, jedná se o pohled ve směru na severovýchod.
Pan M. Bugner pozoroval trombu okolo 19. hodiny od obchodního domu Billa v Rakovníku, jev se nacházel severozápadním směrem. Dle jeho vyjádření se během pěti minut útvar rozpadl.
Zajímavý timelapse pak pořidil člen Amatérské meteorologické společnosti Tomáš Novotný, a to z pozice u Nového Strašecí (východně od tromby). Podařilo se mu zdokumentovat především fázi rozpadu a zániku oblačného víru.
Tento článek ještě není zcela kompletní a bude doplněn minimálně o další meteorologické informace, děkujeme za pochopení.
Případné další informace vztahující se k pozorování tohoto jevu lze zaslat přímo na mailovou adresu report@tornada-cz.cz.
Zpracovali: RNDr. Jan Sulan, ČHMÚ & Tomáš Prouza, AMS, z.s.
Poslední úprava: 13.7.2018 21:30 SELČ