2013-08-29 10:35 UTC
Jičín
Tromba u Jičína
Přestože meteorologická situace na našem území byla ve čtvrtek 29. srpna 2013 vcelku nevýrazná, již během odpoledne uvedeného dne začaly sociální sítě zaplavovat hlášení a později i fotografie a videa výrazné tromby vyskytnuvší se v okolí Jičína. Vzhledem k tomu, že se jedná o lidnaté sídlo - navíc v relativně přehledném terénu - lze předpokládat, že si tromby povšiml větší počet občanů - v článku uvádíme svědectví a snímky těch, kteří ke zpracování poskytli svůj souhlas.
Meteorologická situace
Počasí ve čtvrtek 29.8.2013 se vyznačovalo severním prouděním s výrazným denním chodem oblačnosti - její tvorba započala okolo 11. hodiny SELČ (9:00 UTC). S přibývajícím časem docházelo k tvorbě ojedinělých přeháněk, přičemž některé z nich dosáhly i stádia slabé bouřky. První níže uvedený radarový snímek zachycuje situaci v okamžiku výskytu tromby jižně od Jičína (označen křížkem) ve 12:40 SELČ (10:40 UTC). Druhý snímek pak ve formě animace demonstruje následující pohyb konvektivní buňky k jihu ke Zruči nad Sázavou (označena křížkem), kde byla o přibližně 2 hodiny později zaznamenána tromba ve stádiu rozpadu. Lze předpokládat, že pozorování z Jičína i Zruče n. Sázavou se týkala totožné konvektivní buňky - ne však totožné tromby.
©2013 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Pozorování
Většina pozorování tromby pochází buď přímo z Jičína nebo jeho blízkého okolí. Jedním z prvních pozorovatelů byl Vlastimil Čech, který zachytil trombu ve 13:00 SELČ z parkoviště u nákupního centra Kaufland v Jičíně. Pozorování dle jeho slov trvalo přibližně 15 minut. Přesné určení místa pozorování a jeho směru umožnilo lokalizovat výskyt tromby přibližně do prostoru obce Miličeves (7 km JJV od Jičína):
Ve 12:39 SELČ (10:39 UTC) zachytil od obce Loveč u Mladějova fotograficky výskyt tromby amatérský meteorolog Ondřej Nezval:
Další snímky pochází od Aleše Holubce, spolu se svědectvím o pozorování: "Tak včerejší tromba se nevyskytla v Hořicích, ale v Jičíně. Bylo to tak, že jsem si všiml, že začalo ve 12:15 kapat. Byly to velké cákance kapek, které houstly. Ale po celou přeháňku to bylo jen takové větší krápání velkých kapek. Ke konci přeháňky se objevily rozmoklé kroupy velké jako hrášek. celá přeháňka trvala asi 10 minut. Přeháňka postupovala dál na jih a sílila, po chvíli se objevila clona deště vypadávající z mraků. Ve 12:30 SELČ se objevila tromba, která se prodlužovala a zkracovala stále dokola. Celé představení trvalo asi 10 minut než zanikla. Celou dobu byla bílá a rychle rotovala, a to i mraky v základně mraku kolem tromby."
Paní Pánkové se podařilo zachytit trombu při cestě automobilem z Libuně u Jičína směrem na Chlum u Hradce Králové, a to ve 12:37 SELČ (10:37 UT):
A ještě jednoho automobilistu, pana Plachého, zaujal tento úkaz a okolo 13. hodiny pořídil na příjezdu do Jičína ve směru od Turnova následující snímek:
Kromě fotografů se ve městě pohybovali i hbití kameramani, takže jsou k dispozici i filmové záběry tromby. Jedním z filmujících byl i pan Pavel Boháč - jeho video si můžete prohlédnout na YouTube. Další videozáznam pak pořídil pan Jindřich Šír.
Po téměř více jak roce se nám dostaly do rukou unikátní snímky pana Petra Rýgla, který trombu zachytil během letu v kluzáku Cirrus nad Jičínem. Uváděné snímky byly pořízeny ve 12:38 a 12:43 SELČ (10:38 a 10:43 UTC).
© 2013 Petr Rýgl (via Tomáš Kopecký)
Pozorování tromby u Jičína mělo pravděpodobně dohru o téměř 3 hodiny později a 80 kilometrů dále na jih, kde ve Zruči nad Sázavou pozoroval v 15:25 SELČ (13:25 UTC) pan Karel Šimek rozpadající se trombu: "Tromba se nacházela v severozápadním směru, z buňky přicházející od severu, viz radar v době mezi 15:15 - 15:30, východní část Středočeského kraje, okr. Kutná Hora. Nevím, jak dlouho tromba byla "naživu" , ale rozpadla se chvilku po tom, co jsem jí vyfotil. Už jak byla vyfocena byla ve fázi rozpadání se, takže bohužel nemohu říci, jak vypadala chvilku před tím, neboť jsem si jí všiml na poslední chvíli. Bylo to foceno ve Zruči nad Sázavou a během přechodu této buňky vál čerstvý vítr bez větších nárazů, bez deště."
Nelze tvrdit, že se jednalo o trombu totožnou s trombou pozorovanou v Jičíně, avšak podle radarových snímků se tato tromba vyskytla na stejné konvektivní buňce, která vyprodukovala jičínskou trombu (tj. mohlo se na ní postupně vyvinout několik následných tromb).
Závěr
Žádné z pozorování nenaznačuje byť jen možnost kontaktu kondenzačního chobotu se zemí, a proto je tento případ klasifikován jako jednoznačná tromba. Děkujume všem svědkům události za poskytnutá svědectví a možnost publikace jimi pořízených snímků.
Zpracoval: Tomáš Prouza, AMS - o.s.
Naposledy upraveno: 11.6.2014