2002-08-07 13:15 UTC
Mýtinky u Nové Bystřice (okres Jindřichův Hradec)
Tornádická bouře 7.8.2002 na Jindřichohradecku
Zdeňka Šimšová (), František Vavruška (
) (ČHMÚ České Budějovice),
Ondřej Fišer (UFA ČAV Praha)
English version
Povětrnostní situace
Počasí určovala tlaková níže, která se vytvořila na frontální vlně v oblasti Středomoří. Její střed se přesouval přes Alpy a Maďarsko nad Balkán. Od východu se přes jižní polovinu ČR přetáčelo pásmo trvalých srážek, v němž se vyskytlo několik bouří. Trajektorie jedné z nich, na níž byla pozorována tornáda, je na mapce zakreslena zelenou šipkou.
Tornádo na Dačicku
Na Dačicku se vyskytlo tornádo mezi 14:15 a 14:30 h SELČ. Mělo mnoho svědků, jejich výpovědi se vzájemně shodovaly a odpovídaly i videozáznamu, který se podařilo pořídit panu Miloši Krejcarovi z Dačic (viz speciální komentovaná stránka). Při terénním průzkum jsme sledovali stopu tornáda v délce asi 8 km. Podle škod odhadujeme intenzitu nejspíše na F0, maximálně F1.
Tornádo u Nové Bystřice
U obce Mýtinky poblíž Nové Bystřice pozorovalo několik svědků kolem 15:15 SELČ trychtýř, případně 2 trychtýře, které braly větve, kamení a vodu z rybníků a vyvrátily několik stromů. Při průzkumu jsme v terénu nalezli asi 1,5 km dlouhou stopu škod. Podle škod byla intenzita nejspíše F1.
Downbursty nebo možné tornádo u Chlumu u Třeboně
V lesích u Chlumu u Třeboně způsobila zřejmě ta samá bouřka kolem 16. hodiny SELČ dva polomy. Tornádo zde přímo nikdo nepozoroval. U polomů se nedá jednoznačně říci, zda je způsobilo tornádo nebo downburst.
Tornádo u Nové Bystřice
Při průzkumu nám velmi pomáhal náš dobrovolný pozorovatel z Nové Bystřice pan Kopáček. Přímo v Nové Bystřici však nic nepozoroval.
(1) Chalupa u Lesního rybníka
První pozorování tornáda v této oblasti je od rekreantů z chalupy u Lesního rybníka. Svědci byli příliš blízko na to, aby dokázali rozeznat jakýkoli tvar. Mluvili o tom, že se něco přehnalo těsně mezi jejich stavením a asi 20 m vzdáleným kaštanem. Popisovali jev jako jakýsi průvan, který bral větve a kamení. Přišel od rybníka, nasál z něho vodu a následně jí vylil kousek za hrází. Slyšeli při tom hučení. Byly vyvráceny dva nižší stromy, ze střechy odneseny 2 kryty komínů (cca 70 kg) a pohozeny bez poškození pár metrů od chalupy. Na střeše měli hodně poničených tašek, ale spíše od létajícího kamení a větví.
Tornádo dále postupovalo podél kaštanové aleje, kde bylo hodně ulámaných větví k dalším stavením.
(2) Chalupa v obci Mýtinky
Svědkyně z této chalupy viděla po 3. hodině zhruba ze vzdálenosti 150 m dva "trychtýře", které braly větve a kamení. Podle její výpovědi se pohybovaly "sem-tam" a otáčely se i okolo sebe. Oba víry vypadaly velmi podobně. Sahaly od země vzhůru asi 30 m - 50 m, podle dalších svědků z vedlejší chalupy až do nebe. Průměr odhadovali na několik metrů. Rotace byla u obou stejná, proti smětu hodinových ručiček, tedy cyklonální. Byly světlejší než okolní mraky, doprovázelo je hučení, rachot, země se třásla. Pršelo a foukal silný vítr. Jev trval asi 2 minuty a skončil pak náhle.
Podle škod postupovalo tornádo k jihu, nad další rybníky, po cestě vyvrátilo uschlý topol a poničilo včelíny.
(3) Hráz a pole u původního statkového rybníka
U tohoto rybníka přeneslo tornádo dřevěnou boudu, ve které bylo uskladněno 500 kg krmení. Bouda byla přesunuta o 5 m směrem od severu k jihu. Zůstala prakticky neporušena, mírně byl poškozen pouze roh střechy, který zavadil o blízko stojící strom.
V kukuřičném poli za touto boudou se táhl asi 10 m široký pás, ve kterém byly rostliny utrhány zhruba ve výšce půl metru nad zemí. Konce stvolů byly výrazně roztřepené. Stonky byly ohnuté ve směru postupu tornáda a z obou stran se sbíhaly do středu. Ve středu se pak táhl asi 2 m široký pás, ve kterém zůstalo mnohem méně rostlin a byla zde vidět přímo i hlína (jako by ho někdo vyplel). Zbylé stonky ve vnitřním pásu ležely přímo ve směru postupu tornáda. Pás se táhl přes celé pole v délce asi 250 m, ale nebyl spojitý, občas byl přerušen úseky, kde nebyly rostliny poškozeny. Pás byl velmi podobný tomu, který způsobilo tornádo v pšeničném poli na Dačicku.
(4) vyvrácené stromy
Z kukuřičného pole pokračovala trasa tornáda nad další malý rybník, ve kterém se našlo mnoho kukuřičných stonků. Z rybníka bylo opět vysáto hodně vody a následně vylito kousek za ním. V blízké aleji stromů jsme nalezli ve směru postupu čtyři vyvrácené stromy, většinou vzrostlé smrky. Další vyvrácený strom byl asi o 50 m dále na východ, což by mohlo znamenat, že i zde se ještě mohly vyskytovat dva víry.
Dále postupovalo tornádo směrem do Rakouska.
Downbursty nebo možné tornádo u Chlumu u Třeboně
Z této oblasti nemáme žádná spolehlivá pozorovnání tornáda. V lesích asi 3 km jihovýchodně od Chlumu u Třeboně způsobila tento den bouřka kolem 16. hod dva polomy (na mapce označené * ). Lesník pan Bína slyšel kolem 16. hodiny lámání dřeva a hukot, jako když se startuje motor náklaďáku. Kvůli dešti a stromům však nic pozorovat nemohl. Když se vydal na průzkum, nalezl asi po 300 m poblíž rybníku Skalice čerstvý polom. Tento polom byl široký asi 500 m a táhl se zhruba 1,5 km od SV k JZ. Vyskytovaly se zde jak ulámané stromy, tak vývraty, jednalo se o smrky a borovice. Stromy byly popadané většinou k jihu a k jihozápadu, našli jsme zde ale i místo, kde ležely dost chaoticky. Podle charakteru škod se nedá jednoznačně určit, zda se jednalo o tornádo nebo douwnburst.
Druhý polom u rybníka Svobodný byl odsud vzdálen asi 1-2 km. Tento polom byl asi 200 m široký a 600 m dlouhý a táhl se přibližně od severu k jihu. Vyskytovaly se zde pouze dva směry padlých stromů - dole většinou od SZ k JV a nahoře od S k J. Převládaly vývraty, což je pochopitelné, vzhledem k tomu, že les byl hodně podmáčený (za posledních 24 hod zde spadlo více jak 50 mm srážek). Škody pokračovaly i za hraniční potok do Rakouska. U tohoto polomu jsme nenašli žádné známky svědčící o tornádu.
Další škody máme hlášeny z obce Františkov, vzdáleném asi 5 km na JJZ.