2009-06-20 07:20 UTC
Náměšť na Hané (okr. Olomouc)
Tromby u Náměště na Hané
Dne 20.6. 2009 dopoledne byly z mnoha míst pozorovány tromby v oblasti Náměště na Hané (západně až severozápadně od Olomouce). Sešly se nám desítky fotografií, z nichž zde uvádíme pouze malý výběr. Všem svědkům, kteří fotografie poslali, děkujeme.
Tento případ je velice zajímavý z několika důvodů. První je skutečnost, že prozatím jde o největší počet pozorovaných tromb na území České republiky v jednom momentu: Na fotce máme prokázaný výskyt 4 tromb najednou, přičem jeden z pozorovatelů tvrdí, že dohromady zaznamenal až 8 útvarů, což by bylo skutečně úctyhodné množství. Dalším momentem tohoto případu je jeho dlouhodobé trvání - dle výpovědí se tromby vyskytovaly v časovém rozmezí až jedné hodiny (přibližně mezi 6:45 a 7:45 UTC, tj. 8:45 - 9:45 SELČ). Tento faktor zřejmě přispěl k tomu, že byly tromby pozorovány mnoha lidmi.
Ještě překvapivější se zdá povětrnostní situace, za které se tyto tromby vyskytly. Východní polovina ČR se nacházela na zadní straně zvlněné studené fronty, která postupovala pomalu na východ, v chladném severním až severovýchodním proudění. Dle radarového snímku pro dané termíny se zdá, že nad územím by měly vypadávat trvalé srážky. Nicméně staniční hlášení a fotografie svědků dokazují, že pod hustou vrstvou střední oblačnosti (altocumulus/altostratus) probíhala mělká konvekce s oblaky stratocumulus a cumulus. Žádné cumulonimby se však v oblasti nenacházely. Jde tedy o případ mimořádně podobný pozorováním vodních smrští, které se běžně vyskytují i pod oblaky cumulus (právě vodní smrště jsou často pozorovány ve skupinách, orientovaných na určité "čáře", kterou může být linie konvergence). Tomuto faktu nasvědčuje i velice vysoká vlhkost vzduchu v nižších hladinách s deficitem rosného bodu jen okolo 1°C na všech blízkých stanicích. Tromby dle snímků postupovaly ze severu na jih a vázaly se na kupovitou oblačnost organizovanou do pásu s orientací totožnou s postupem tromb.
© ČHMÚ - analýza synoptické situace 20.6.2009 pro termín 6:00 UTC
© 2014 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj - radarový snímek z 20.6.2009 7:20 UTC (červený křížek označuje Olomouc)
Na základě hlášení jsme zvýraznili oblast, kde se tromby byly pozorovány. Většinu pozorování jsme obdrželi právě z Olomouce a jeho okolí.
© Seznam.cz, a.s.
Minimálně v jednom případě je možný "dotek" cirkulace se zemí (dle fotografií), avšak zatím nemůžeme výskyt tornáda skutečně prokázat. Pokud tedy máte o tomto případu bližší informace, popřípadě jste pozorovali škody větrem v této oblasti, kontaktujte prosím správce stránek.
Níže můžete najít výběr z fotografií jednotlivých pozorovatelů. Omlouváme se, že nemůžeme zveřejnit všechny zajímavé fotografie, které jsme obdrželi, avšak těch se nám nastřádalo víc než 100 a bylo by téměř nemožné všechny uveřejnit.
Jako první nám poslal své pozorování Pavel Grohmann, který pořídil více než 70 fotografií tromb. Pozoroval postupně z obcí Hněvotín, Těšetice a Drahanovice. Dle něj se tromby vyskytovaly nad obcí Náměšť na Hané.
© 2009 Pavel Grohmann - pohled na trombu s "dvojitým pláštěm"
© 2009 Pavel Grohmann - náznak cirkulace při zemi vpravo dole od tromby. Toto chování popsal ještě další pozorovatel ve své výpovědi.
© 2009 Pavel Grohmann - současný výskyt 4 tromb najednou, zatím nevídaný jev v České republice.
Pan Jaromír Bučík pozoroval tromby z Olomouce, městské části Holice směrem na západ až západ-severozápad.
© 2009 Jaromír Bučík - zajímavý vzhled tromby
Trombu vyfotografoval i pan Volčík ze svého bydliště.
© 2009 Michal Volčík - detailní pohled na trombu
Z jihozápadního okraje Olomouce (rychlostního obchvatu) pozoroval tromby pan Luděk Peřina směrem na severozápad. Poskytl nám velice pěkné fotografie a dle něj bylo možno pozorovat až 8 tromb!
© 2009 Luděk Peřina - výrazná tromba nad zalesněným terénem
© 2009 Luděk Peřina - 4 tromby a "lineární" charakter oblačnosti, ze které tyto tromby vznikaly
Z Olomouce nám přišlo další pozorování od pana Petra Červinky. Dle jeho formuláře se tromba nacházela 10 km západně od místa pozorování.
Pozorování jsme dostali i z Litovle, paní Eva Lišková nám zaslala fotografie, které pořídil její otec Vojtěch Fajkus.
Po více než 5 letech od této události se nám dostaly do rukou další fotografie. Jejich autor, pan Martin Švarc s kolegou poté, co zpozorovali výskyt tromb ze země, nasedli do letadla a pořídili sadu snímků z poněkud neobvyklé pozice. A tak Vám zde můžeme představit asi první snímky v České republice pořízené ze vzduchu, které zachycují minimálně 2 tromby zároveň.
Videa a fotografie na těchto stránkách nám byla poskytnuta pouze pro použití na našich stránkách, pro jakékoliv jejich další využití kontaktujte prosím autory.
Zpracovali: RNDr. Milan Šálek & Tomáš Púčik, ČHMÚ
Poslední úprava této stránky: 27.8.2014 Tomáš Prouza, AMS - o.s.