2022-06-29 17:45 UTC

Sviny (okr. Tábor)

tornádo

IF1

max. 5 min

Zpět

   První informace o možném výskytu tornáda ve večerních hodinách 29. 6. se objevily na Facebooku v podobě videa ještě v ten samý večer. Video bylo natočeno z jihovýchodní části obce Mažice a ukazuje pohled směrem na jihovýchod, kde se pod základnou oblačnosti vyskytla velmi výrazná tromba. Kontakt se zemí ale z tohoto záznamu není jednoznačně patrný. Následně se u videa objevil komentář od vzdušným vírem zasažené řidičky s fotografií škod na stromech u silnice Veselí n. L. – Sviny.

   Následující den byl kolegyní Markétou Augustinovou z pobočky ČHMÚ v Českých Budějovicích proveden pozemní i dronový průzkum škod a stop v poli v popsaném místě. Ty prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem a ke vzniku škod na stromech, podle kterých je možné odhadnout intenzitu jevu na stupeň IF1.O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu), svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu. To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru. U microburstů se často naopak projevuje rozbíhavý charakter škod.

Tornádo se vytvořilo cca v čase 19:45 SELČ (17:45 UTC) na čele postupujícího bow echa v části, kde lze nalézt radarové znaky výskytu mezovortexu (vír s vertikální osou rotace o průměru stovek metrů až jednotek km, který se občas vytváří na čele postupujících MCS). Mezovortexy jsou schopné působit výrazná zesílení větru v rámci lineárních bouřkových systémů, produkovat výrazné microbursty a dát vzniknout i tornádu. První stopy působení tornáda lze nalézt poblíž osady Kundratice, odkud vír pokračoval přibližně směrem k severu, kde překročil dvě silnice. Na druhé došlo k zasažení jedoucího auta a poničení dvou vzrostlých topolů, z nichž jeden byl vyvrácen (IF1) a u druhého došlo k výraznému olámání větví koruny (IF1).

Kompletní zpráva týkající se výskytu tornáda u obce Sviny ve formátu PDF: Potvrzen výskyt slabého tornáda síly IF1 z večera 29. 6. 2022 u obce Sviny

Terénní průzkum: Bc. Markéta Augustinová, ČHMÚ České Budějovice
Rozbor a zhodnocení: David Rýva, ČHMÚ
Zpracování: Tomáš Prouza, AMS, z.s.

Poslední úprava: 23.1.2024 19:20 SEČ