2000-07-04 19:55 UTC

Dražovice (okres Vyškov)

tornádo

?

5 min

Zpět

4. července 2000: Tornáda na Moravě
a nepotvrzené tornádo v jižních ČecháchMorava (poblíž Vyškova)

O dalším letošním (nyní již definitivně potvrzeném) tornádu jsme se dozvěděli z následujícího e-mailu:

-----Original Message-----
From: ing. Jaroslav Barton [mailto:barton@qsv.cz]
Sent: Wednesday, July 26, 2000 1:29 PM
To: salek@chmi.cz
Subject: Tornado

Vážený pane doktore,
viděl jsem poměrně veliké tornádo 4.7.2000, když jsem se vracel z Otrokovic v odpoledních hodinách (cca 16 - 17 hod). Jel jsem po dálnici z Vyškova do Brna. Za Vyškovem byla zácpa na dálnici a následně doprava odkloněna doprava. Syn mne informoval, že v Českých Budějovicích je extrémní húlava (vichřice, kroupy a pod.). Cca za 2-3 hodiny to přišlo do místa, kde jsem přískokem popojížděl v zácpě. Nebe postupně černalo a šedozelená tmavá mračna se stále rychleji nasouvala. Udeřilo to zprava naprosto tvrdě. Vichřice jistě přes 100 km/h a vodorovně se valící déšť. Toho jsem se nebál, ale doslova hrůzu ve mne vzbuzovala levá strana, kde jsem zachytil veliký tmavý trychtýř z černých mraků s chobotem až na zem. Bylo to odhadem slabých 1.5 - 2 km a postupovalo to směrem postupu hůlavy a směrem ke mně. Děsilo mne, že v zácpě se nepůjde uhnout. Trvalo to několik minut a chobot se odpojil a mrak se začal stahovat nahoru. Měl jsem s sebou digitální foťák. Stáhl jsem okénko a v hukotu bouře fotil. Nešlo to ale, bylo příliš temno. Bohužel. Přikládám alespoň schéma.
S úctou Ing. Jaroslav Bartoň, Vodní 21, 370 06 České Budějovice, 0603-845558

A ještě pro úplnost několik našich otázek a odpovědí Ing. Bartoně:

Vážený pane Šálku,
odpovídám na doplňující otázky:
1) Jaký byl směr otáčení tornáda, pokud to bylo možné rozpoznat?
Neregistroval jsem směr otáčení. Citem snad ve směru hodinových ručiček, ale to je spíše můj pocit než odraz skutečnosti.
2, 3) Nevyskytovaly se v blízkosti tornáda další víry? Byl zřetelný "dotek" tornádického chobotu (trychtýře) se zemí?
Bylo to samostatné a výrazné spojení chobotu přímo se zemí, to mne právě vyděsilo. Oddělení směrem k obloze a patrný odtrh a stažení k obloze mne naopak uklidnil.
4) Udělalo to nějaké patrné škody (zejm. na porostu)?
Neregistroval jsem to. Bylo to poměrně daleko 1-2 km na sledování detailů, navíc jsem měl starosti v koloně v jádru bouře. Zprava šla vichřice a velké stromy hrozily pádem, moje pozornost se upjala spíše k nim.
Srdečný pozdrav, Jaroslav Bartoň

Další e-mail, potvrzující pozorování Ing. Bartoně, jsme dostali o pět dní později:

-----Original Message-----
From: bubi@centrum.cz [mailto:bubi@centrum.cz]
Sent: Monday, July 31, 2000 10:08 PM
To: salek@chmi.cz
Subject: tornado

Vážený pane,
Omlouvám se, že se ozývám až téměř po měsíci. Můžu však potvrdit pozorování p.Bartoně a zároveň popsat moje pozorování uvedeného met. jevu. 4.července jsem cestoval autobusem z Vyškova do Rousínova. Na uvedenou cestu nelze zapomenout, protože 12 km vzdálenost jel autobus v koloně aut více než hodinu a v polovině cesty před obcí Tučapy nás zastihla velice silná bouřka. Po levé straně, ještě před bouřkou jsem si najednou všiml oblačného útvaru, který připomínal tornádo, ale jakoby "přetržené". V dálce pod obzorem (odhaduji asi 6 km, někde mezi obcemi Dražovice a Letonice) se po chvíli začal přízemní vír, který měl barvu jako oblačnost, spojovat s chobotem, který vyrůstal z mraku nad ním. V poslední fázi začal vír slábnout, pozemní projevy ustaly a chobot se začal stahovat do mraku. V té chvíly už začal být tento tornádogenetivní mrak doháněn a zakrýván silným húlavovitým valem spojeným s velice nízkou oblačností a silným hustým deštěm. Po dobu pozorování slabě pršelo a za oknem autobusu nebylo možné správně posoudit směr rotace tornáda. Řekl bych však, že byla levotočivá. S panem Bartoněm se ještě lišíme v odhadu vzdálenosti. On jel asi 2-3 km za mnou a pokud pozoroval stejný met. jev, musel být od něj vzdálen alespoň tak daleko, jako ode mne. Svoje pozorování jsem se pokusil zakreslit do přílohy.
S pozdravem Ing.Milan Bubniak /0608-065432/Tolik veškeré informace, které k tomuto případu zatím máme; oběma svědkům mockrát děkujeme za zaslané informace i za čas, který tomu věnovali.

A ještě alespoň radarová animace(816 kB) pro celé odpoledne (11:30 - 18:00 UTC).


Jižní Čechy

Podle neurčitých zpráv se možná vyskytlo tornádo přibližně mezi 15. až 16. hodinou letního času u Chlumu u Třeboně. Je možné, že toto tornádo (pokud to skutečně tornádo bylo) mohlo souviset s dalším doposud nejasnym případem možného výskytu tornáda u Nové Bystřice nad obcí Blato, kde mělo značně poškodit stanový tábor. Zde je však značná nejistota ohledně data i času. Další informace se nám nepodařilo získat.