2006-08-27 11:10 UTC

Napajedla (okr. Zlín)

tornádo

F0

15 min

Zpět

Tornádo u Napajedel

Dne 27. srpna 2006 se západně od Napajedel vytvořila nápadná tromba, která po většinu času setrvávala ve výšce jako oblačná nálevka. Nicméně, vzdušný vír se na jednom místě dotkl země a převrátil myslivecký posed, čímž se "zasloužil" o to, aby se tento jev mohl nazývat tornádem. Sešlo se nám opravdu hodně hlášení a fotografií, k 29. srpnu máme dvacet čtyři fotografie od deseti lidí, další fotografie i videa jsou přislíbené. Všem přispěvatelům mnohokrát děkujeme a omlouváme se těm, jejichž fotografie se na webu neobjeví.

Podle mnoha hlášení se tromba vyskytovala v době mezi 13.10 až 13.25 SELČ, nejnápadnějsím byl vír kolem 13.18 - 13.19 SELČ, kdy bylo pořízeno nejvíce snímků. Podle pana ing. Antonína Kopeckého trval jev do 13.22 SELČ, v závěru se objevil déšť (samozřejmě, zaviselo na místě pozorování) a byly zaslechnuty dva hromy.

Snímky z radaru potvrdily, že tornádo se vyskytlo na vyvíjející se přeháňkové a později bouřkové buňce, která v poli odrazivosti nebyla nijak vyjímečná.

  
Fotografie Václava Stodůlky.


Snímek pana ing. Antonína Kopeckého ze Sazovic z 13.19 SELČ.

  
Obrázky až od Kroměříže (ze silnice 432 mezi Šelešovicemi a Jarohněvicemi) nám poslali manželé Šajdákovi, čas podle fotoaparátu je 13.19 SELČ. Vzdálenost od víru je asi 14-15 km.


Umělecký snímek RNDr. Rostislava Bureše pořízený přes čelní sklo auta zkrápěné deštěm.

     

     

     
Série fotografií Jindřicha Šajtara z Otrokovic v době 13.17-13.20 SELČ.

Terénní průzkum lokality:

Místo výskytu bylo 28. srpna dopoledne navštíveno Milanem Šálkem a Lenkou Šálkovou, při terénním průzkumu bylo zjištěno místo dotyku tornáda se zemí, kde zůstal převrácený posed.

Podle informací z radarové sítě CZRAD se v čase a místě výskytu tornáda nacházela nepříliš výrazná přeháňka, která ale velmi rychle sílila. Uvedený snímek je z 11.30 UTC (13.30 SELČ), místo výskytu je na přehledové mapě označeno červeným křížkem a na výřezu nitkovým křížem.
Mapové podklady použité na této stránce jsou založeny na mapách GeoBáze ®, Prohlížeč Professional, společnosti Geodézie ČS, a.s.

Zpracoval: Milan Šálek, ČHMÚ