2023-03-31 16:15 UTC
Nýrov (okr. Blansko)
V čerstvém západním proudění postupovala během pátku 31. 3. 2023 přes střední Evropu okluzní fronta. Kolem hluboké tlakové níže nad Velkou Británií byl v jejím týlu přes Německo urychlován postup chladnějšího vzduchu. V něm se nad západní Evropou již v dopoledních hodinách tvořily konvektivní bouře s liniovou strukturou, ojediněle se objevovaly i supercely. I nad Českou republikou bylo proudění vhodné pro tvorbu konvektivních bouří během odpoledních hodin.
V době odpoledních sondáží vstupovala první linie bouří do západních Čech. Protrhaná oblačnost a sluneční záření za okluzní frontou pozměnila na našem území podmínky ve vertikálním profilu atmosféry více směrem k podpoře dynamických projevů konvekce. Takže s postupující linií konvektivních bouří jejich aktivita neslábla, což umocňoval vhodný vertikální střih větru. Linie bouří přežila postup do méně příznivých atmosférických podmínek a rozpadala se až na východě Moravy kolem 19 UTC. Nicméně ještě před linií bouří se ve východních Čechách a na Vysočině díky získané sluneční energii vytvořily konvektivní buňky, které se vyvinuly do nižších (cca 6 km) bouří. Právě u bouře vznikající na Žďársku se postupně vyvinula mezocyklóna, díky níž se po dobu desítek minut udrželo silnější nasávání vzduchu přízemní vrstvy s vhodnými ostatními podmínkami, a mohlo tak vzniknout tornádo.
Během pátečního večera 31. 3. se na sociálních sítích začaly objevovat první fotografie a videa pozorované tromby s oblačnou sníženinou supercely nebo přímo studovaná supercela, která postupovala z okolí Letovic dále na východ. Na svém facebookovém účtu je sdíleli lovci bouří z Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). Než byly během soboty 1. 4. na sociálních sítích zveřejněny další fotografie již přímých škod v krajině, nebylo jisté, zda se jednalo o tornádo. Přímým důkazem se stalo video z kamery na jednom z domů ve Lhotě u Letovic, na kterém je záznam zesíleného větru následovaného vírem tornáda, které mimo jiné převrací plechovou zahradní kůlnu.
Následný terénní průzkum ČHMÚ se soustředil na výseč území vedenou skrze oblast potvrzených škod po tornádu. A to jak proti směru postupu kvůli nalezení prvního dotyku tornáda s povrchem, tak ve směru postupu jižní části supercely do oblasti posledního pozorování tromby v okolí Horního Štěpánova. V pondělí 3. 4. byla prozkoumána oblast od silnice mezi obcemi Petrov a Rudka po údolí řeky Svitavy jižně od Letovic.
Kompletní zpráva týkající se výskytu tornáda u obce Nýrov ve formátu PDF: Supercela a tornádo u Letovic 31. 3. 2023
Terénní průzkum: Mgr. Petr Münster, ČHMÚ
Rozbor a zhodnocení: Mgr. Petr Münster, ČHMÚ
Zpracování: Tomáš Prouza, AMS, z.s.
Poslední úprava: 23.1.2024 19:15 SEČ