2011-06-21 15:10 UTC

Staré Čivice (okr. Pardubice)

tornádo

F2

ca. několik min

Zpět

V tento den se minimálně v jednom případě bezpochyby prokázal výskyt tornáda, kdy byla krátce po 17 hod. SELČ v obci Staré Čívice nedaleko Pardubic poškozena celá řada střech a to způsobem nápadně připomínajícím výskyt takovéhoto jevu.
Nedaleko vesnice, v areálu firmy Panasonic, byl zdokumentován objekt továrny se značně poškozenou střechou, v okolí blízké autobusové zastávky pak byly nalezeny poškozené či úplně vyvrácené stromy.
Událost byla následně potvrzena také přímým pozorováním meteorologa ČHMÚ na nedalekém pardubickém letišti.

 

Zdroj: MAPY.CZ

Samotné tornádo bylo obrazově zdokumentováno a zde uvedeme jen některé odkazy, např.:

Minimálně v 1. případě se prokazatelně o tornádo jedná, na 3. odkaze si, prosím, všimněte dobře patrných stop po "dráze tornáda" na sousedním obilném poli.
Případu byla věnována poměrně velká mediální pozornost. Díky souhře náhod a pohotovosti zúčastněných (možná i nedobrovolně) byla pořízena také fotodokumentace přímo Ing. René Tydlitátem (viz obrázky níže), včetně přiložené mapky.

 

Bližší informace (analýzu meteorologické situace, animace radarových obrázků atd.) naleznete např. ZDE (stránky Amateur Stormchasing Society). Zájemci zde naleznou také informaci a zdokumentování tromby u Nymburka kolem 18 hod. SELČ ve stejný den.

Zpracoval:  RNDr. Roman Volný, terénní průzkum: Mgr. Stanislava Kliegrová, Ph.D.