2004-06-20 13:42 UTC
Krčmaň (okr. Přerov)
Tromba (možné tornádo?) na Přerovsku
O jevu nás informoval pan Radomír Hruška z Brodku u Přerova. Citujeme:
"Dobrý den,
chtěl bych Vás informovat o zajímavém atmosferickém jevu, který jsem pozoroval v Brodku u Přerova.
Včera dne 20. 6. 2004 od 11:20 do 12:05 jsem zahlédl velký kumulonimbus, který postupoval nad vesnicí Brodek u Přerova směrem na Majetín a dále na severozápad. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 20 stupňů a severozápadním směrem foukal slabý vítr. Z mraku vystupovalo několik tromb, na které mě upozornil bratr, který hrál fotbal v Cítově. Jejich celkový počet odhadl na deset. Já osobně jsem viděl pět menších tromb a jednu velkou, která se přetvořila v tornádo a nakonec dosáhla i na zem. Celý jev trval maximálně půl minuty. Tromby mívaly trvání od dvaceti vteřin po tři minuty. Sílu uvedeného tornáda odhaduji na F0, protože jsem nezaregistroval žádné škody a i vítr byl slabý. Navíc ani moc nepršelo, jen slabě hřmělo a srážky byly minimální. Tornádo jsem pozoroval ze střechy bývalé samoobsluhy v Brodku u Přerova a jeho polohu odhaduji na plochu mezi Brodkem a vesnicí Kokory. Bohužel jsem neměl připravený foťák ani videokameru, protože jsem se den předtím vrátil z výletu. Doufám, že se potvrdí další svědectví, zatím se mi podařilo zjistit další tři lidi, kteří to pozorovali také. Pravděpodobně i všichni hráči fotbalu, kteří ho hráli s mým bratrem. Bratr uvedl, že ještě jedna tromba sestoupila až k zemi a to zhruba ve stejných místech jako ta, kterou jsem viděl já, ale dřív. Poslední trombu jsem pozoroval západním směrem nad obcí Dub nad Moravou ve 12:05.
Doufám, že Vám moje pozorování stačí a že se potvrdí dalšími svědectvími. Lituji jen toho, že se mi tento jev nepodařilo natočit ani vyfotit. Osobně jsem něco takového ještě neviděl."
Informaci doplnil MVDr. Martin Válek (protokol byl upraven, neobsahuje telefonní číslo ani elektronickou adresu).
Později se nám ozval pan ing. Jaroslav Jarolím, který jev natočil na videokameru z Přáslavic, které se nacházejí asi 8 km severovýchodně. Zde jsou ukázky ze záběru, který nám laskavě poskytl:
Všem přispívajícím děkujeme. Podle popisů se jednalo o nejméně dva kondenzační choboty, u nichž zřejmě nebyl dotek se zemí (i když byl dosti pravděpodobný) jednoznačně doložen.
Zpracoval: Milan Šálek, ČHMÚ