2009-06-10 14:50 UTC

Moravské Budějovice (okr. Třebíč)

výrazná tromba

ca 10 min

Zpět

Dne 10.6.2009  bylo dle pana Františka Střechy, šéfredaktora Znojemského týdne, pozorováno tornádo mezi obcemi Jevišovice a Bojanovice,  směrem na  Moravské Budějovice ( tedy severozápad). Zaslal nám dvě fotografie, které pořídil pan Zbyšek Dřevojan v termínu 14:50 a 15:00 SELČ. První z nich byla vyfocena na cestě mezi Jevičovicemi a Bojanovicemi, druhá z nich přímo z obce Jevišovice.

Fotky sice zachycují pěkně vyvinutou trombu pod základnou bouřkového oblaku (kumulonimbu), avšak rozhodně neukazují, že by cirkulace víru sahala na zemský povrch.  Pan Dřevojan ve svém vyjádření konstatuje, že těsně před pořízením obou záběrů pozoroval krátkodobý dotek se zemským povrchem (ale „rychle se zatáhl“). Soudě dle jeho svědectví by mohlo jít o krátce trvající slabé tornádo, avšak jeho rozhledu bránil horizont (navíc očividně zvýšený směrem ve kterém se tromba nacházela) a proto necháme přesnou klasifikaci jevu otevřenou.

První fotografie, zobrazující trombu, nikoliv však tornádo. Pohled na severozápad.  (© Z. Dřevojan)  Druhá fotografie, zachycující tutéž trombu, pohled na severozápad. Tromba se viditelně ztenčila oproti prvnímu záběru. (© Z. Dřevojan)


 V tento den panovala nad územím nevýrazná synoptická situace, přičemž se naše území nacházelo na přední straně rozsáhlé brázdy nad severozápadní Evropou s jihozápadním výškovým prouděním. Po přechodu studeného frontu v noci předtím, se při zemi nasunul výběžek vyššího tlaku vzduchu. Za frontou pronikala nad území chladnější vlhká vzduchová hmota.  Aerologický polední výstup z Prahy naznačuje slabou podmíněnou instabilitu hlavně v nižších a středních vrstvách troposféry se slabým střihem větru. Sondáž z Prostějova pro ten jistý termín vykazuje stabilní podmínky, avšak s vlhčí vzduchovou hmotou v mezní vrstvě.

První slabé přeháňky a bouřky se začaly vytvářet nad východní části Čech a nad Vysočinou, s pomalým pohybem na severovýchod. Tyto jevy byly krátkodobého trvání, bouřky jen se slabou elektrickou aktivitou. V rámci podmínek, které panovaly, a také na základě pozorovaní z distančních metod usuzujeme, že se jednalo o trombu „nesupercelulárního“ původu.

Situace v čase pozorování tornáda. Červený křížek je umístněn v přibližné poloze obce Jevišovice. Vidíme, že se oblačnost, z které vznikla byla nevýrazná, bez známek elektrické aktivity.  (©  CHMI)  5 Synoptická situace dle Deutscher Wetterdienst pro termín 12Z.  Polední výstup z aerologické sondáže v Praze-Libuši.

Pan Střecha nám také zaslal fotku krup, které vypadly na Znojemsku (zejména v obcích Chvalovice, Dyjáčkovice a Strachotice). Podle fotky je vidět, že jejich průměr dosáhl rozměrů 1 - 2 centimetry. Dle sdělení médií byly pozorovány i větší kroupy, které způsobily velké škody na úrodě, automobilech a fasádách domů. Více informací můžeme najít například ZDE.

Kroupy, jež vypadli při silné bouřce na Znojemsku.  (© F. Střecha) 

Intenzitu bouře dokládá i radarový snímek, pořízený v čase 00:15 SELČ. Odrazivost 60 dBz dosahovala téměř 10 km, přičemž výška samotné bouře přesáhla 15 km.
Pokud by ste měli dodatečné informace, popřípadě svědectví o výše uvedeném případu,  kontaktujte prosím správce stránek.

 


Autoři: Tomáš Púčik, Milan Šálek