2014-08-31 10:35 UTC
Plzeň - Košutka (okr. Plzeň - město)
Tromby nad Plzní a nad Kralovickem
Po poledni letního času byla zachycena videozáznamem velmi výrazná tromba na severozápadním předměstí Plzně na okraji sídliště Košutka. Široký vír sahal zdánlivě až k zemi nad příměstský lesopark, nebyl však prokázán kontakt s povrchem. V pozdější fázi videa jsou vidět i náznaky podružných vírů. Autorem videozáznamu zveřejněného na YouTube je pan Filip Brož.
Sekvence snímků z videozáznamu © 2014 Filip Brož
Úkaz byl zaznamenán i kamerou ČHMÚ z plzeňské Mikulky. Na záznamu je vidět zánik víru postupujícího od severozápadu nad město kolem 10:50 UTC.
Pozice pozorované tromby
© Seznam.cz, a.s.
© 2014 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Radarový snímek z 31.8.2014 10:45 UTC (červený křížek označuje Plzeň) + detail
Téhož dne v podvečer byla ze tří míst na silnici I/27 u Kralovic vyfotografována další tromba situovaná v době pozorování asi 2 km jihovýchodně od Kralovic v okrese Plzeň-sever. Svým vzhledem i rozměry byla velmi podobná trombě nad Plzní. Široký vír opět sahá zdánlivě až k zemi, ani odsud však nebyly zjištěny nebo pozorovány příznaky kontaktu s povrchem. Snímky pořídil a se zveřejněním souhlasil pan Michal Fořt. Odhadovanou pozici tromby a místa, ze kterých byla tromba pozorována, ukazují následující mapky.
Pozice pozorované tromby
© Seznam.cz, a.s.
Místa pozorování tromby - pořadí odpovídá i řazení níže uvedených snímků
© Google Maps
V době výskytu tromby nad Plzní byla v blízkosti oblačnost s radarovou odrazivostí do výšky 2-3 km, tromba u Kralovic byla na jihozápadní periferii oblačnosti s odrazivostí ve výšce až 5 km, s nedalekou přeháňkou.
© 2014 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Radarový snímek z 31.8.2014 16:05 UTC (červený křížek označuje Kralovice) + detail
Přes Čechy přešla 31.8. studená fronta spojená s tlakovou níží se středem při zemi nad severním Německem, v hladině 500 hPa nad Nizozemskem. V době výskytu obou tromb byla nad Čechami již chladnější vzduchová hmota s labilitou do cca 4 km, velmi vlhká s nízkou kondenzační hladinou. Při zemi vál mírný západní vítr do 5 m/s, který se podle chebského windprofileru a měření radaru Brdy ve vrstvě 1-2,5 km stočil na severozápadní a zesílil na 5-10 m/s. Nad 3,5 km setrvávalo západní až jihozápadní proudění kolem 10 m/s. Během odpoledne vítr při zemi zesílil na 3-7 m/s a změnil směr na severozápadní, ve výšce před 16 UTC naopak zmírnil.
Poděkování patří Filipu Brožovi a Michalu Fořtovi za poskytnutá svědectví a obrazovou dokumentaci, stejně jako stormchaserům Danielu Neumannovi a Luboši Opaleckému za provedený terénní průzkum v oblasti výskytu plzeňské tromby.
Zpracovali: RNDr. Jan Sulan, ČHMÚ & Tomáš Prouza, AMS - o.s.