2022-09-15 13:35 UTC

Zlín - Malenovice (okr. Zlín)

tornádo

IF1-

? min

Zpět

   Dne 15. 9. 2022 se na sociálních sítích objevily fotografie kondenzační nálevky pod konvektivní oblačností v okolí Malenovic u Zlína a také videa unášených předmětů rotujících ve víru tornáda. Díky sdílení těchto materiálů členy AMS meteorologům ČHMÚ bylo hned 16. 9. provedeno terénní šetření s cílem zjistit rozsah škod a identifikovat znaky tornáda, získat další fotodokumentaci a svědectví a na jejich základě pak určit kategorii/intenzitu tornáda podle mezinárodní Fujitovy stupnice.

   Průzkumný tým ve složení Mgr. Petr Münster (meteorolog předpovědního pracoviště Brno, ČHMÚ) a Petr Plíva (student Univerzity obrany na stáži v ČHMÚ) se v Malenovicích setkal s místním štábem TV Nova, který ještě v doprovodu štábu ČT pomohl identifikovat přesnou lokaci zásahu HZS u poškozeného billboardu na třídě 3. května u ulice Šrámkovy. Toto místo bylo určeno jako poslední škoda způsobená tornádem v okolí, předtím než se pod slábnoucími přeháňkami tornádo rozpadlo. Velká plocha vysoko umístěného billboardu zřejmě ještě stačila zachytit zbytky silnějších nárazů větru zanikajícího trychtýře tornáda. Trasa jevu byla identifikována proti směru jeho postupu - zejména díky drobným škodám na vegetaci - a to skrze část Malenovic v oblasti mezi železniční tratí a řekou až do polí mezi řekou Dřevnicí a průmyslovým areálem na jihu obce Tečovice.

Kompletní zpráva týkající se výskytu tornáda u obce Zlín - Malenovice ve formátu PDF: Terénní průzkum škod po tornádu ve Zlíně-Malenovicích dne 16. 9. 2022

Terénní průzkum: Mgr. Petr Münster, ČHMÚ & Petr Plíva
Rozbor a zhodnocení: Mgr. Petr Münster, ČHMÚ
Zpracování: Tomáš Prouza, AMS, z.s.

Poslední úprava: 23.1.2024 19:15 SEČ